Skip to main content
Skup aut Warszawa – natychmiastowy kontakt. Dojazd do właściciela samochodu 7 dni w tygodniu o każdej porze.

Skup samochodów używanych Warszawa

Zbliżający się Nowy Rok niesie za sobą kilka pozytywnych zmian w obowiązkach związanych z procedurą zakupu i sprzedaży używanych aut. Pisząc poniższy artykuł mamy na celu stworzyć dla Państwa poradnik jakie obowiązki macie Państwo by tą procedurę przeprowadzić prawidłowo i nie zostać obciążonym konsekwencjami karnymi.

Pierwszą i główną zmianę od nowego roku czyli od dnia 1 stycznia 2020 roku jest obowiązek zgłoszenia nabycia, sprzedaży i rejestracji auta w ciągu 30 dni od dokonania tego zdarzenia. Niewykonanie tych czynności w dozwolonym czasie będzie skutkowała konsekwencją karną finansową w wysokości od 200 zł do 1000 zł.

Fakt kupna lub sprzedaży pojazdu należy zgłosić w wydziale komunikacji, który jest właściwy dla naszego miejsca zamieszkania. Do takiego zgłoszenia zalicza się także obowiązek zgłoszenia darowizny. Obowiązkiem tym obarczone są osoby kupujące i sprzedające swoje auto do celów prywatnych jak i firmy zawodowo sprzedające samochody typu komis samochodowy czy punkty przy salonowe sprzedające samochody używane.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji auta i jakie są opłaty za rejestrację auta?

W przypadku zakupu auta poza obowiązkiem zgłoszenia faktu nabycia, musimy także przerejestrować pojazd w ciągu trzydziestu dni od dnia zakupu. Aby móc przerejestrować pojazd w zależności czy auto jest już zarejestrowane w kraju czy auto jest sprowadzone i będzie to pierwsza rejestracja musimy mieć odpowiednie dokumenty.

Rejestrując auto zarejestrowane już w Polsce do wydziału komunikacji musimy zabrać ze sobą:

 • dokument tożsamości właściciela pojazdu,
 • wniosek rejestracji,
 • tablice rejestracyjne z auta,
 • dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu jeśli była wydana,
 • umowę lub fakturę zakupu.

W przypadku gdy kupujemy auto od pośredniczącej firmy typu auto komis musimy posiadać umowę wstawienia auta do komisu albo umowę/fakturę zakupu aut po przez firmę skup aut. Przed wizytą w urzędzie należy upewnić się czy auto ma ważne ubezpieczanie OC i ważne badanie techniczne przynajmniej do dnia w którym będzie dokonywana rejestracja auta. Koszt przerejestrowania aut to kwota 180 zł.

W przypadku gdy będziemy dokonywali pierwszej rejestracji auta sprowadzonego do kraju w wydziale komunikacji musimy przedstawić większą liczbę dokumentów. Przede wszystkim musimy posiadać:

 • przetłumaczony zagraniczny odpowiednik dowodu rejestracyjnego auta,
 • przetłumaczony dokument potwierdzający wyrejestrowane auta za granicą,
 • musimy mieć przetłumaczoną fakturę lub umowę zakupu auta za granicą,
 • wniosek rejestracji pojazdu,
 • badanie techniczne ustalające parametry auta
 • potwierdzenie opłaty akcyzy w przypadku aut osobowych.
 • zagraniczne tablice rejestracyjne lub potwierdzenie ich braku,

W przypadku gdy kupujemy auto od firmy pośredniej musimy mieć także umowę lub fakturę wystawioną na nas przez firmę która nam sprzedała auto. Koszt pierwszej rejestracji to kwota 256 zł.

Rejestrując auto po raz pierwszy należy pamiętać aby koniecznie w dniu rejestracji wykupić na auto obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Co z ubezpieczeniem po zakupie i sprzedaży auta?

Sprzedając auto jako sprzedawca należy zgłosić ten fakt do firmy ubezpieczającej nasze auto. Można zrobić to drogą elektroniczną wypełniając formularz na oficjalnej stronie firmy ubezpieczeniowej i załączając w nim skan umowy sprzedaży auta. Korzystając z usług firmy skup aut Warszawa zostają zwolnieni Państwo z tych czynności a dodatkowo zyskują Państwo nieraz znaczną korzyść finansową. Jako profesjonalna firma skup samochodów wypowiadamy Państwa ubezpieczenie z dniem nabycia auta, co pozwala uzyskać Państwu od firmy zwrot wpłaconej i niewykorzystanej składki za ubezpieczenie OC i AC.

W przypadku zakupu nowego auta również warto zgłosić się do ubezpieczyciela aby przepisać polisę na nowego nabywcę. W przypadku przepisania polisy na nowego nabywcę wystarczy wysłać skan umowy i podać niezbędne dane umożliwiające ponowne obliczenie składki ubezpieczenia.           

Ubezpieczenie obowiązkowe i ubezpieczenie dobrowolne 

Sprzedając samochód używany ubezpieczenie OC przechodzi zawsze z autem, gdyż jest to ubezpieczenie obowiązkowe. Kupując auto należy sprawdzić do kiedy ważna jest polisa, gdyż nie odnowi się ona samodzielnie na nowego nabywcę auta. W przypadku braku ubezpieczenia OC nawet przez 1 dzień Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nalicza sobie wysokie kary.

Ubezpieczenie dobrowolne zwane potocznie AC zawierane jest na osobę, która jest właścicielem auta i nie przechodzi ono wraz z autem na nowego nabywcę. Kupując kilkuletnie auto lub auto o znacznej wartości należy wydać kilkaset złotych aby zabezpieczyć się przed utratą naszych pieniędzy poprzez kradzież auta lub spowodowanie wypadku i uszkodzenie auta z naszej winy. Ubezpieczenie AC chroni również przed takimi zdarzeniami jak gradobicie czy inne niekorzystne zdarzenia losowe.

Dodatkowe opłaty po zakupie auta

W przypadku zakupu auta na umowę kupna – sprzedaży należy zgłosić się w ciągu 14 dni od zakupu do urzędu skarbowego i złożyć deklarację oraz opłacić podatek PCC. Wynosi on 2% od wartości auta z cennika. Urzędy posługują się zazwyczaj programem Eurotax służącym do wyliczenia wartości auta na dzień zakupu auta. Kupując auto od firmy auto komis zostajemy zwolnieni z obowiązku zapłaty tego podatku na podstawie faktury, która wystawia nam firma. Pozwala nam to zaoszczędzić trochę czasu i w zależności od wartości auta kwotę nawet 1000 zł.

Kupując czy sprzedając auto zachowaj szczególną czujność od kogo i gdzie kupujesz auto. Nie kupuj auta na umowę ,,inblanko’’ czy na ,,Niemca’’. Nie kupuj auta na stacji benzynowej czy pod kawiarnią. Sprawdź dokładnie dokumenty auta, dokumenty właściciela auta w razie wątpliwości sprawdź te dane na najbliższym komisariacie policji.  Chcąc uniknąć takich kłopotów warto skorzystać z firmy skup samochodów używanych lub komis samochodowy. Dostajemy wtedy gwarancję legalności auta i pomoc w przypadku problemów z rejestracją auta.

Skup aut Warszawa > Blog motoryzacyjny > Skup samochodów używanych Warszawa