Skip to main content
Skup aut Warszawa – natychmiastowy kontakt. Dojazd do właściciela samochodu 7 dni w tygodniu o każdej porze.

Sprzedaż samochodu – na własną rękę czy przez komis samochodowy – plusy i minusy

Sprzedaż samochodu – na własną rękę czy przez komis samochodowy – plusy i minusy

Przy obecnym koszcie eksploatacji aut z silnikiem diesla jego sens użytkowania w mieście jest znikomy. Kupujący szukając aut używanych ogromną uwagę zwracają na przebieg auta oraz sposób jego serwisowania i dokumentację napraw pojazdu. Auta z przebiegiem powyżej 180 tys km tracą na swojej atrakcyjności i często po mimo dobrego stanu technicznego i wizualnego oraz obszernej dokumentacji serwisowej potrafią przestać na portalach ogłoszeniowych po kilka miesięcy.

W obecnych czasach na rynku aut używanych jest duży popyt na auta z silnikami benzynowymi o prostej, sprawdzonej konstrukcji i na auta hybrydowe.  Niekorzystnie na sprzedaż auta wpływa również jego niekorzystne pochodzenie, uboga wersja wyposażenia, brak dokumentacji serwisowej czy brak drugiego kluczyka. Obecnie szukając auta używanego zwracamy ogromną uwagę na jego wygląd wizualny, czy auto nie ma zarysowań, czy auto ma czyste i zadbane wnętrze, czy auto ma opony w dobrym stanie, czy wszystkie jego elementy wyposażenia i podzespoły są sprawne. Wraz z eksploatacją pojazdu zużywa się on naturalnie. Podczas jazdy i parkowania po mieście nie trudno doznać uszkodzeń powłoki lakierniczej. Często w aucie przewozimy dzieci, zwierzęta czy różnego rodzaju zakupy, które mogą być przyczyną zabrudzeń wnętrza.  

Gdy już zdecydujemy się na sprzedaż auta mamy do wyboru kilka możliwości:

  • możemy sami poszukać klienta wśród znajomych, rodziny
  • możemy sami spróbować sprzedać auto na popularnych portalach ogłoszeniowych,
  • możemy spróbować pozostawić auto do sprzedaży w auto komisie
  • możemy szybko i bezpiecznie sprzedać auto do specjalizującej się w tym firmy typu skup aut Warszawa.

Sprzedaż samochodu po rodzinie lub znajomemu

Pierwsza z wymienionych możliwości jest pozornie najłatwiejsza, teoretycznie znamy swoje auto i wiemy jak o nie dbaliśmy jeśli chodzi o jego użytkowanie i przeprowadzane naprawy. Możemy go polecić całkowicie darmowo naszym znajomy, może ktoś się zdecyduje ze względu na zaufanie do nas. Jest to na pewno darmowa i bezpieczna forma sprzedaży auta. Ale skrywa się w niej jedna nieświadoma wada. Samochód jest tylko używanym samochodem. W dniu sprzedaży może być sprawny. Załóżmy, że jest to przeciętny diesel z przebiegiem około 200 tys km, nam sprawuje się świetnie. Kupi go nasz dobry przyjaciel, a po miesiącu czy dwóch w aucie zepsuje się coś poważnego i koszt naprawy będzie wynosił około 2 tyś zł? Zastanówmy się jak taka sytuacja wpłynie na nasze odczucia podczas wieczornego spotkania na pizzę? Znajomy również może w podświadomości oczekiwać od nas super ceny na zakup auta, ze względu na łączącą nas więź.

Tematy które mogą Cię zainteresować:

Sprzedaż samochodu na własną rękę poprzez ogłoszenia

Kolejną metodą jest jak to potocznie mówimy wystawienie auta do ogłoszeń. Metoda daje nam dostęp do ogólnego rynku aut używanych, może pomóc nam uzyskać wyższą cenę za auto ale wymaga od nas wielu nakładów naszej pracy, czasu i finansów. Przy obecnych czasach koszt ogłoszenia samochodu to około 50 – 60 zł miesięcznie. Wystawienie auta z ogłoszeniami wiąże się z czasową dostępnością według wymagań potencjalnego klienta. Może on zażyczyć sobie kilku krotnych oględzin auta, zadawać trudne i dociekliwe pytania a brak konkretnej odpowiedzi może uznać jako zatajenie prawdy na temat wady auta. Kupujący zazwyczaj chcą sprawdzić dokładnie auto w wybranym przez siebie warsztacie. Takie sprawdzenie auta z dojazdem zabiera zwykle około 2 – 3 godzin naszego czasu. Często wiąże się to z koniecznością zwolnienia z pracy a nie daje nam gwarancji, że kupujący kupi od nas auto. Podczas sprawdzenia auta, mechanik może być w porozumieniu z kupującym i wynaleźć w naszym aucie wiele usterek w celu znacznego obniżenia ceny zakupu auta.

Kolejną ważną czynnością jest przygotowanie auta do sprzedaży, wypranie tapicerki pojazdu i dokładne wyczyszczenie wnętrza, usunięcie zarysowań z powłoki lakierniczej. Samemu nie posiadając odpowiedniej wiedzy, narzędzi i środków czyszczących nie jesteśmy wstanie tego zrobić. Możemy taki proces zlecić do studia detalingu samochodów ale koszt takiej usługi wyniesie około 700 – 1000 zł.

Często gdy decydujemy się na sprzedaż auta to samochód już wymaga większych inwestycji typu: wymiana pasku rozrządu, naprawy układu klimatyzacji, wymiany sprzęgła wraz z kołem dwumasowym czy pojawiająca się korozja na aucie lub kończące się ubezpieczenie. Potencjalnym kupujący słysząc o konieczności przeprowadzenia takich napraw wyobraża sobie, że wymaga ono dużej inwestycji finansowej. A przecież sprzedając i kupując auto chcemy uczciwie wiedzieć w jakim auto jest stanie i jakich jeszcze wymaga nakładów abyśmy mogli sprawnie i bezpiecznie nim jeździć. Wystawienie auta do ogłoszeń nie daje nam gwarancji, że sprzedamy go w pierwszym miesiącu, często  się zdarza, że te idealne auta potrafią i rok przestać na ogłoszeniach nie znajdując potencjalnego klienta w jak by się wydawało średniej rynkowej cenie.

Pozostawienie samochodu na sprzedaż przez firmę

Trzecią z metod sprzedaży auta jest pozostawienie go do sprzedaży w firmie, która się tym specjalizuje. Jest to metoda pozwalająca zaoszczędzić nam czas, który musimy przeznaczyć potencjalnym kupującym, ale niesie za sobą koszta i nie zdejmuje nas z odpowiedzialności za obowiązek opłacenia ciągłości ubezpieczenia OC czy odpowiedzialności za stan techniczny pojazdu. Firmy za świadczenie swoich usług typu ekspozycja auta na placu i na portalach ogłoszeniowych, przygotowanie auta do sprzedaży i ewentualną sprzedaż tego auta pobierają różnego rodzaju opłaty. Ekspozycja auta w takiej firmie nie daje nam też gwarancji czy w ogóle a jeśli tak to za jaki czas te auto się sprzeda. Stojący pojazd, nieużytkowany narażony jest na uszkodzenie układu hamulcowego, gumowych elementów układu zawieszenia, czy uszkodzeniu akumulatora lub opon które mogą sparcieć. Po sprzedaży naszego auta przez firmę wciąż ponosimy odpowiedzialność za wady auta o których nie poinformowaliśmy pośrednika sprzedając auta.

Sprzedaż auta w komisie samochodowym

Ostatnią, najszybszą metodą sprzedaży auta jest kontakt z firmą typu skupautwaw.pl Sprzedaż auta do takiej firmy zawsze będzie wiązała się z niższą ceną za auto, ale wbrew pozorom da nam dużo korzyści pod względem finansowym jak i pozwoli zaoszczędzić cenny czas i nerwy na niezdecydowanych kupujących. Nasza firma stara się dbać o wygodę swoich klientów. Oferuje darmowy dojazd i wycenę auta. Za auta oferuje realne ceny uzależnione od stanu aut i nakładu finansowego, które należy ponieść na naprawy i przygotowania auta do dalszej sprzedaży. Dużą korzyścią sprzedaży auta do firmy skup aut jest uzyskanie zwrotu opłaconego ubezpieczenia OC i AC oraz zniesienie ryzyka odpowiedzialności za wady mechaniczne auta. 

Dlaczego skup samochodów płaci za auta niższe ceny?

Często wydaje się nam, że takie firmy chcą w szybki sposób zarobić naszym kosztem. W naturze ludzkiej egzystencji często się tak zdarza, że trzeba ponieść straty aby zyskać korzyści. Firma skupując od nas auta, poświęca swój czas, wydaje swój kapitał, jest to jej praca, za którą chce uzyskać uczciwie wynagrodzenie. Musi ponieść koszty prowadzenia działalności, zapłacić podatki, które są korzyścią dla nas. Więc jakie mamy z tego korzyści? Możemy sprzedać auto nawet w ciągu kilku godzin, nie musimy przygotowywać auta do sprzedaży, nie musimy usuwać jego defektów mechanicznych. Skup aut, kupując auto musi je profesjonalnie przygotować pod względem wizualnym i mechanicznym aby auto spełniło oczekiwania przyszłych kupujących. Takie przygotowanie wymaga często napraw lakierniczych, wymiany rozrządu czy naprawy klimatyzacji. Dodatkowo skup aut musi poświęcić czas na reklamę i sprzedaż auta. Ostatnią ważną kwestią o której nie myśli to skup aut ponosi odpowiedzialność za nasze auto po sprzedaży tytułem rękojmi.

Porównując te wszystkie formy musimy przede wszystkim wybrać formę sprzedaży patrząc na ilość czasu jaką mamy na sprzedaż auta. Następnie przekalkulować sobie czy samym nam opłaca się przygotować auta do sprzedaży i samemu podjąć próbą sprzedaży auta. Często ciężko jest określić kwotę za którą można realnie sprzedać auto. Rynek jest pełen ofert w przeróżnych cenach. Często dany model kosztuje przykładowo 10 tys zł, 12 tys zł, 15 tys zł. Porównując jego parametry, opis i zdjęcia nie możemy odnaleźć różnicy z naszym autem. Dlatego firmy specjalizujące się w tym procesie znają dokładny popyt na dane auta i wiedzą w jakiej cenie dane auto będzie atrakcyjne na rynku. Często zdarzą się, że są modele aut, które są praktycznie mało chodliwe i nawet firma typu skupautwaw.pl nie będzie zainteresowania zakupem tego auta. Mam nadzieję, że artykuł ten pozwoli Państwu zrozumieć sens działania firmy skup aut i pozwoli wybrać na najkorzystniejszą dla siebie formę sprzedaży auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *