Skip to main content
Skup aut Warszawa – natychmiastowy kontakt. Dojazd do właściciela samochodu 7 dni w tygodniu o każdej porze.

Badanie techniczne pojazdu – czy warto się bać?

Badanie techniczne pojazdu – czy warto się bać?

Badanie techniczne wykonuje się na stacji kontroli pojazdu. Badanie techniczne pojazdu przeprowadza diagnosta, jest to osoba, która uzyskała odpowiednie uprawienia do kontrolowania stanu technicznego pojazdu.

Czas ważności przeglądu technicznego uzależniony jest od wieku pojazdu. Badanie techniczne wykonuje się co roku w pojazdach, które ukończyły pięć lat. W przypadku samochodów nowych pierwsze badanie techniczne wykonuje się po trzech latach eksploatacji. Drugie badanie techniczne wykonuje się po dwóch latach eksploatacji pojazdu. Kolejne badania wykonuje się już co roku. W przypadku aut z instalacją gazową badanie techniczne zawsze dokonuje się co roku.

Stan techniczny pojazd podczas padania musi być odpowiedni aby mógł spełniać normy prawne. Spełnienie tych norm pozwala uzyskać pozytywny wynik badania technicznego. Poświadczenie wykonania tego badania jest stempel w dowodzie rejestracyjnym i wpis do bazy centralnej ewidencji pojazdów CEPIK. Koszt takiego badania w przypadku samochodu osobowego wynosi 99 zł. Opłatę za badanie techniczne opłaca się przed rozpoczęciem tego badania.

Co sprawdza diagnosta podczas przeglądu?

Pierwszą czynnością po wjeździe na stację kontroli pojazdów jest wprowadzenia danych auta z dowodu rejestracyjnego do bazy CEPIK i otwarcie karty badania technicznego pojazdu. W tym momencie diagnosta umieszcza w systemie informację, że zaczyna przegląd naszego pojazdu, który może zakończyć pozytywnym lub negatywnym wynikiem badania pojazdu.  W przypadku wystąpienia usterek w aucie diagnosta nie może zakończyć przeglądu bez wpisania negatywnego wyniku badania do bazy systemu CEPIK.

Klasyczny schemat kolejności czynności wykonywanych przez diagnostę podczas wykonywania przeglądu:

  1. Weryfikacja numeru VIN auta z dowodem rejestracyjnym.
  2. Sprawdzenie niezbędnego wyposażenia auta – posiadanie trójkąta i gaśnicy.
  3. Sprawdzenie czy auto nie wskazuje błędy na zestawie wskaźników kontrolnych.
  4. Sprawdzenie stanu świateł i lamp.
  5. Sprawdzenie stanu i doboru ogumienia.
  6. Oględziny nadwozia czy auto nie posiada korozji lub uszkodzeń powodujących niebezpieczeństwo dla innych użytkowników ruchu drogowego. Diagnosta również sprawdza stan szyb czy nie noszą śladów uszkodzeń.
  7. Sprawdzenie analizy spalin.
  8. Kontrola auta na ścieżce diagnostycznej:
  • sprawdzenie sprawności układu hamulcowego,
  • sprawdzenie sprawności układu zawieszenia,
  • sprawdzenie układu kierowniczego.
  1. Sprawdzenie podwozia pojazdu, ewentualnych wycieków, układu wydechowego.

W przypadku gdy pojazd przejdzie całe badanie pozytywnie to dostaje pozytywny wynik badania i kierowca może bezpiecznie poruszać się autem do kolejnego przeglądu chyba, że wcześniej zaobserwuje sam nieprawidłowości w pojeździe.

W przypadku gdy pojazd uzyska negatywny wynik badania to kierowca uzyskuje negatywny wpis w bazie Cepik o wadach w aucie i musi usunąć te usterki w ciągu 14 dni. Następnie musi ponownie wrócić na stację kontroli pojazdów i dokonać ponownej kontroli stanu pojazdu w celu weryfikacji usunięcia usterki w tej samej stacji kontroli pojazdów. W przypadku wykrycia usterki w aucie opłata za badanie technicznie nie podlega zwrotowi.

Ważną czynnością podczas przeglądu jest wpis aktualnego wskazania drogomierza do bazy Cepik. Przebiegi aut w tej bazie są gromadzone od 2014 roku. Ma to pozytywny wpływ na zmniejszenie możliwości dokonywania korekty przebiegu w aucie. Kupując używany pojazd warto przed zakupem zweryfikować przebieg auta w bazie CEPIK na stronie historiapojazdugov.pl. W celu weryfikacji pojazdu potrzebujemy takie danie jak:

  • datę pierwszej rejestracji auta,
  • numer rejestracyjny auta,
  • numer VIN auta.

Sprawdzenie auta w tej bazie pozwala nam sprawdzić, czy przebieg auta jest zgodny z ostatnim wpisem odnotowanym podczas ostatniego przeglądu, oraz czy przebieg z każdym przeglądam rośnie. W bazie znajdziemy też dane o aktualnym ubezpieczeniu OC, o liczbie właścicieli auta. W przypadku auto pochodzących z importu można zweryfikować czy auto uczestniczyło w powodzi, poważnym wypadku, czy ma zgodny przebieg, czy było użytkowane jako pojazd specjalny lub taxi. Dostęp do tej bazy jest darmowy dla każdego, można sprawdzić dowolną liczbę aut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *